Říjen 2015

Oblíbené odkazy

30. října 2015 v 23:13 Zajímavosti
Do oblíbených odkazů jsem umístil weby zabívající se tématikou esportů nebo sázení. Především se zajímám o weby, které poskytují nějaké informace pro možnost analýzy kvality týmů, historická data a podklady pro predikci vítězství týmů v zápase nebo turnaji v Dotě 2. Pokud znáte nějaký zajímavý web o Dotě 2, který by mohl být použítelný pro analýzu zápasů a zatím není v oblíbených odkazech tak mi můžete adresu napsat do komentářů. Jsem rád za každou informaci. Další zajímavé weby opět umístím do oblíbených odkazů.

Je výnosnější sázet na klasické sporty nebo na Dotu 2?

27. října 2015 v 23:45 Sázení
V následujících řádcích popíši svůj pohled na to, proč je aktuálně velmi výhodné sázet na E-sporty (speciálně na hru Dota 2) a proč je to z pohledu sázkaře podstatně výhodnější než sázet na fotbal nebo jakýkoliv jiný klasický sport.Co jsou to Esporty a Dota 2 jsem už zde na blogu zjednodušeně popsal. Nakousl jsem i to, že týmy hrající Dotu lze analyzovat a to využít pro predikci vítěze zápasů/turnaje.

Sázení na Dotu versus klasické sporty

Pojďme se tedy na sázení podívam blíže. První věc je asi poměrně zřejmá: Na fotbal jsou aktuálně daleko přesnější kurzy než na Esporty. Takový fotbal sledují téměř všichni sázkaři a vypisují ho všechny sázkovky. Internet se jen hemží weby s informacemi a statistikami, které jsou všem dobře známé a dostupné. To vše zpřesňuje vypsaný kurz sázkové kanceláře na fotbal a pro sázkaře, který si sám snaží vypsat kurz a vsadit si v případě, že je kurz sázkovky vyšší, je tak možnost stabilně vydělávat velmi nízká. Stejně tak je to i s tenisem, hokejem, basketbalem, atd.
Naopak o Dotě se toho mezi sázkovými kancelářemi zatím příliš neví. Je jasné, že aktuálně vypisované kurzy nejsou tak přesné jako na fotbal. Pouze teď nikdo neví, jak by měly být správně. Opravit kurzy sázkovek je práce, která čeká na první opravdové profi sázkaře na E-sporty. Odměnou jim za to bude velmi slušný zisk. Možná se teď ptáte, proč není lepší sázet na méně známé klasické sporty, jako jsou třeba šipky nebo vodní pólo. Moje odpověď je jednoduchá: Dota je sice na počátku dlouhé cesty ke stejné profesionalizaci jakou má dnes například fotbal na nejvyšší úrovni, ale už teď je v řadě aspektů před méně populárními klasickými sporty.
V největším turnaji The International 2015 se v srpnu hrálo o 450 milionů Kč (to je téměř dvakrát více než o co se hraje v mužském turnaji singlů na Wimbledonu a mnohonásobně více než celková dotace Tour de France). Zápasy tohoto turnaje včetně kvalifikace měly 265 milionu zhlédnutí. Finále sledovalo najednou 4.5 milionu diváků. Tady je jasné, že už to není jen tak nějaké hraní na počítači, ale profesionální soutěž, ve které se snaží týmy o velké peníze i slávu a hráči jsou profesionály na plný úvazek.
Existuje množství webů, které se již teď zabývají různými strategiemi jak nejlépe předpovědět, kdo vyhraje turnaje v Dotě nebo obsahují statistická data o historických zápasech. Tyto weby však zatím nejsou příliš známé mezi sázkaři ani sázkovkami. Některé z nich můžete najít v oblíbených odkazech zde na blogu. Klasická média jako televize nebo české weby zatím nevěnují esportům téměř žádnou pozornost. Ten kdo se v informacích na webech nejlépe zorientuje, získá velmi komplexní přehled o hře a velkou výhodu v sázení. Největší Turnaje se pořádají na vyprodaných fotbalových stadionech na různých kontinentech. Zápasy se hrají v různých časech během celého dne a téměř každý den. Lze si zde najít svou oblíbenou úroveň turnajů a na tu se zaměřit. Být opravdovým odborníkem na všechny týmy je složité nebo dokonce nemožné.
V Dotě je již teď velmi široké množství týmů, které bychom kvalitativně mohli přirovnat k FC Barceloně nebo Bayernu Mnichov až po úroveň týmů z 1. české ligy, které bojují o záchranu. V budoucnu se budou dostávat do nabídky sázkových kanceláří i slabší týmy a budou vznikat nové příležitosti pro sázkaře. Oproti méně populárním klasickým sportovním odvětvím nebo méně kvalitním soutěžím u top sportů, je tu ještě jedna obrovská výhoda. Téměř všechny zápasy se dají sledovat na webu online zdarma a s komentářem. Navíc v herním klientu hry Dota lze za rozumný poplatek sledovat hry ze záznamu spolu s mnoha užitečnými statistikami integrovanými přímo do přenosu. Lze si zde přepínat přímo na pohled libovolného hráče. To se nedá srovnat s možnostmi analyzovat jakýkoliv klasický sport. Sázkaři, který se chce zaměřit na sázky na Dotu tyto možnosti otevírají neomezený potenciál ke zlepšování svých predikcí. Nakonec bych zde zmínil absenci rozhodčího a téměř nemožnost zranění hráče během hry. Tím se vyvarujete nepříjemných momentů, kdy vám nepřesné posouzení situace rozhodčím nebo nečekané zranění zničí téměř vyhranou sázku.

Podle čeho sázet?

Co je důležité sledovat při sázení na Dotu ? Kromě postavení v žebříčku týmů, aktuální formy, vzájemných zápasů atd. je dobré se zaměřit na další specifika. Dota je týmová hra. Důležitá je kvalita celého týmu. Každý hráč musí patřit do nejužší špičky na svém "postu", aby mohl tým vyhrávat turnaje. Speciálně je důležitý post kapitána, ten určuje strategii týmu, vybírá hrdiny a organizuje hru během zápasu. Pokud má tým kvalitního kapitána, je to polovina úspěchu. Je proto dobré věnovat pozornost týmům, kde se kapitán mění nebo na nějakou dobu absentuje. Kvalitnější kapitán může dostat tým velmi rychle na novou úroveň a naopak. Samozřejmě je nutné neustále sledovat i ostatní změny v sestavách týmů, které zatím nejsou ničím neobvyklým. Pokud se v týmu objeví nějaké rozepře, je to vždy špatné znamení. Takovéto informace se již dnes dají najít na webu a šikovný sázkař je využije ke zlepšení svého výdělku.
Dalším klíčovým bodem je důležitost zápasu, na který sázíte. Jsou utkání ve skupině, kde nejde téměř o nic a jde spekulovat na to, že silný tým nebude chtít odhalovat svou nejlepší strategii před vyřazovací částí. Naopak v zápasech, kde jde o vyřazení z turnaje, hrají týmy jinak. Tady už není na co čekat, každý musí hrát to nejlepší, na co má. Oproti klasickým sportům se výkonost týmů v Dotě mění rychleji. Často stačí jedno dvě zaškobrtnutí a s týmem to jde z kopce. To je potom krásná příležitost trefit opravdu vysoký kurz. Důležité je také sledovat na kolik vítězných map se utkání hraje. V jedné mapě se může stát cokoliv, ale pokud se hraje na tři vítězné mapy, je šance, že vyhraje slabší tým velmi nízká. Jak se bude popularita esportů v sázkových kancelářích zvětšovat, budou přibývat další příležitosti, na které bude možné sázet. Pokud budete v té době již odborník na toto odvětví, určitě naleznete nějakou tu value i v nových příležitostech.

World Championship 2015 v League of legends

2. října 2015 v 13:15 Esporty
1. října začalo mistrovství světa ve hře Leaugue of legends. Worlds se tentokrát koná v Evropě a proto jsou časy zápasů pro nás příznivé. Zápasy lze sledovat na twitchi přes oficiální kanál Riot Games.Turnaje se účastní 16 nejlepších světových týmů. Skupinová fáze probíhá v Paříži a trvá do 11. října. Ze čtyř skupin po čtyřech týmech postoupí vždy dva nejlepší týmy. Ve skupině hraje každý s každým dva zápasy. Čtvrfinále se bude hrát od 15. do 18. října v Londýně, semifinále od 24. až 25. října v Bruselu a finále 31. října v Berlíně. Vítěz turnaje si odnese 1 000 000 dolarů. Celkově se na turnaji rozdají odměny za více než 2 000 000 dolarů. Jednoznačně největším favoritem turnaje je jihokorejský tým SK Telekom T1. O vítězství by s ním měly bojovat týmy z Číny Edward Gaming a LGD Gaming a evrospký tým Fnatic.