Dota 2 je kombinace šachů a fotbalu

22. září 2015 v 18:55 |  Dota 2
Úvod

Dota 2 (zkratka Defence of the Ancients 2 - dále jen Dota) je týmová PC hra na fantasy hrdiny, která byla po dlouhou dobu vyvíjena speciálně pro kompetitivní hraní. Její žánr by se dal popsat jako akční multiplayerová strategie s prvky RPG. Oficiálně se řadí do Moba (multiplayer online battle arena) her a je kompletně zdarma ke stažení na steamu. O co ve hře jde? Na rozsáhlé mapě proti sobě bojují dva týmy po pěti hráčích. Každý hráč ovládá jednoho hrdinu a mapa je vždy stejná. Cílem hry je zničit základnu druhého týmu. Před zničením samotné základny je potřeba zničit obranné věže, a pokud zničíte nepřátelské kasárny, získají vaše spřátelené, počítačem ovládané jednotky výhodu. Kdo první zničí soupeřovu základnu, vyhrál. Na cestě za vítězstvím se každý hrdina snaží získat co nejvíce zlaťáků a zkušeností. Za zlaťáky se ve hře kupují předměty, které pomáhají jejich nositelům nebo i celému týmu. Zkušenosti slouží pro odemykání silnějších schopností a zvyšování hrdinových atributů. Jedna hra většinou trvá od 30-60 minut. Tak to je ve zkratce vše.
A co je na této hře tak zajímavé? Přestože se hraje vždy na stejné mapě, je hra velice variabilní. Hráči aktuálně vybírají ze 110 hrdinů. Každý hrdina má unikátní schopnosti (většinou 4) a unikátní hodnoty atributů jako jsou síla, obratnost, inteligence, rychlost, obrana, resistence vůči magii atd… Z těchto hrdinů lze vytvořit zhruba 122 milionů různých pětic a kombinací deseti hrdinů rozdělených do dvou týmů je více než 11 biliard. Nikdo si tedy nemůže vyzkoušet všechny varianty hry. V tomto článku nechci detailně popisovat všechny mechanismy hry. Stručný popis jak hra přesně probíhá lze najít na české wikipedii. Webovka gamepedia obsahuje kompletní popis všech hrdinů, předmětů, mechanismů a dokonce i seznam profesionálních turnajů. Zajímavou možností jak se s Dotou a kompetitivním hraním seznámit je dokument Free to Play od Valve, který lze zdarma shlédnout na zde, kde jsou k dispozici dokonce české titulky.
Na tomto blogu bych se chtěl věnovat některým aspektům, kvůli kterým je dle mého názoru hra tak populární jak u široké hráčské veřejnosti, tak také u profesionálních hráčů.

Kříženec šachů s fotbalem

Hra by se dala popsat jako kombinace šachů a klasického týmového sportu například fotbalu, ledního hokeje nebo basketbalu. Ze šachů si Dota bere strategii a variabilitu. Variabilita vychází z počtu možných kombinací hrdinů a množství různých strategií jak hru vyhrát. Jednotlivé strategie pak musí respektovat vnitřní mechanismy hry, které jsou poměrně složité. Pro bližší představu uvedu vzorec pro přesný výpočet toho, jaké fyzické poškození udělí jeden hrdina druhému:

{[základní poškození + primární atribut]*(1+ suma procentuálních útočných změn) + bonusové poškození - blokované poškození pokud nastane blok }
*(1-(0.06*brnění cíle)/(1+0.06*|brnění cíle|))*(koeficient typu brnění)*(součin násobků obecného poškození)* (kritické poškození pokud nastane kritický úder)

Za hrou se skrývá nepřeberné množství podobných vzorců. Samozřejmě hráči nic takového nevidí a není potřeba tyto vzorce přesně znát, je však nutná intuitivní znalost, jak herní mechanismy fungují. Ve hře se musíte umět rychle rozhodnout, zda je v dané situaci lepší zvýšit si počet životů, zvýšit svoje brnění, zvýšit blokované poškození, zvýšit odolnost vůči magii nebo třeba zlepšit mobilitu. Dota je jednoduše řečeno strategická hra, kde postupně ničíte věže soupeřova týmu, až mu nakonec dáte "mat". Toť podobnost se šachy.
Podobnost s výše zmíněnými klasickými sporty je v tom, že Dota je týmová hra. Proto je klíčové, aby každý hráč plnil své úkoly a podřídil se strategii celého týmu. Pokud někdo hraje jen "na sebe" tým nemá šanci zvítězit. Dále jsou potřeba rychlé reflexy a pravidelný trénink pro osvojení ovládání hry a orientace na mapě. Hráči se musí dobře vyrovnat se stresem a vyrovnané zápasy nakonec rozhodnou jeden nebo dva vyhrané boje. Očividný rozdíl je samozřejmě v požadavcích na fyzickou zdatnost a v absenci rozhodčího, kterého není v Dotě potřeba.

Co je v Dotě nejdůležitější?

Intro hry začíná tím, že obchodník s předměty říká: "Často se mě ptají, co potřebuje opravdový hrdina. To velmi záleží na tom, jaký hrdina to je." To poměrně přesně vystihuje celou hru. Co je v Dotě nejdůležitější? To záleží na typu hráče a na strategii celého týmu. Není na to jednoduchá odpověď. To, čím je hra zajímává, je množství strategií, které lze ve hře využít. Hráči samozřejmě musejí mít rychlé reflexi a velmi dobře ovládat myš a klávesnici, ale zápasy na kvalitní úrovni se dle mého názoru rozhodují jinde. Ve hře je klíčová znalost všech hrdinů, jejich schopností a atributů. Na každého hrdinu existuje několik takzvaných "counter" hrdinů, kteří mají schopnosti a atributy takové, že jsou velmi silní proti původnímu hrdinovi. Situace se však komplikuje tím, že hrdinů je v týmu pět. Můžete totiž mít countera na každého hrdinu soupeřova týmu, ale dohromady může v soupeřově týmu působit taková synergie schopností, že ve skutečnosti nemáte v boji 5 na 5 proti soupeři příliš velkou šanci na úspěch. Dalším klíčovým prvkem v Dotě je týmová strategie. Někteří hrdinové jsou silní na začátku hry, ale jak se hraje déle, ztrácejí svoji sílu. Naopak jsou zde hrdinové, kteří jsou poměrně slabí na začátku hry, ale pokud dokáží vydělat dostatečné množství zlaťáků, stanou se v pozdějších fázích hry velmi silní. Svůj tým si musíte poskládat tak, abyste měli kompletní koktejl hrdinů. Dále však musíte zhodnotit schopnosti soupeřícího týmu, kterému v průběhu vybírání hrdinů (picku) můžete některé hrdiny zakázat (zabanovat). Na začátku hry se poté musíte rozhodnout jak rozmístit své hrdiny po mapě tak, aby co nejlépe získávali zkušenosti a zlaťáky a naopak zabránili v tom samém soupeřovu týmu. Dále je důležité odhadnout, zda je pro vás lepší začít útočit již ze začátku hry a brzy ji skončit nebo máte naopak tým, který bude silnější až na konci hry, v takovém případě se hlavně zaměříte na získávání zlaťáků a zkušeností pro ty správné hrdiny. Podle mého názoru je to strategie, která rozhoduje zápasy profesionálních týmu. Od výběru hrdinů, přes reakci na neočekávaný průběh až po optimální načasování finálního útoku na bázi. Díky tomu je také geografické rozložení týmů mnohem rozmanitější než v jiných hrách.

Analyzování hry

Chcete se s hrou seznámit blíže a stát se odborníkem? Sledováním nejlepších týmů v herním klientu nebo na online přenosech, nejčastěji dostupných na twitch, se lze zdokonalit ve hraní hry. Dále lze dobře poznat profesionální hráče a týmy. Tyto znalosti lze využít k predikování vítěze zápasu pro zábavu nebo například na kurzové sázení. Především v začátcích je dobré pozorně poslouchat komentátory, kteří jsou odborníci na hru a pomohou lépe pochopit, co se aktuálně na streamu děje. Důležité je sledovat aktuální dění a analýzy zápasů na webech jako jsou gosugamers nebo joindota. Jak nejlépe hrát za daného hrdinu lze zjistit na dotafire. Samozřejmě nic nezkazíte tím, když se čas od času podíváte i sem na blog.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 MaikelY MaikelY | E-mail | 17. ledna 2017 v 9:17 | Reagovat

I found this page on 16th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama