Září 2015

Analýza zápasu Team Secret vs Fnatic na ESL ONE New York 2015 v Dotě 2

30. září 2015 v 12:27 Tipy a analýzy
ESL ONE

Turnaj ESL ONE New York 2015 se uskuteční o víkendu 3.10.2015 - 4.10.2015. Jedná se o lan turnaj s prize poolem přesahujícím 250 000 dolarů, kterého se zúčastní nejlepší Dota 2 týmy na světě. Začíná se rovnou vyřazovací fází, takže jde o všechno. Kdo prohraje, na turnaji končí. Hraje se BO3, tedy na dvě vítězné mapy.

Týmy

Team Secret má po nepříliš úspěšném Internationalu novou sestavu. Po TI5 zůstal v týmu pouze kapitán Puppey (jeden z nejzkušenějších hráčů a kapitánů na světě, který hraje support). Tým má dále nové hráče:
EternalEnvy (bývalý kapitán Cloud 9, který hraje carry),
Misery (Bývalý hráč Cloud9 i Team Secret, který hraje offline),
Pieliedie (hráč, který také jednu dobu působil v týmu Cloud9 a hraje support),
W33 (nejmladší a nejméně zkušený hráč týmu, který hraje mid).

V nové sestavě má Secret bilanci 3:0 v BO3 zápasech. Prohráli pouze jedinou mapu s Alliance a dokázali porazit silný VirtusPro 2:0. Tři zápasy nejsou dostatečné pro kvalitní odhad, jak dobrý bude Secret v nové sestavě. Zatím však působí velmi silně. V minulé sestavě docházelo k rozepřím mezi hráči a i to pravděpodobně stálo za brzkým vyřazením z TI5. Nová sestava se zatím jeví jako bez konfliktů.

V týmu Fnatic zůstal po TI5 pouze Ohio (hraje support) a Mushi (kapitán týmu, hrající mid). Nově angažovali hráče:
Black (bývalý hráč úspěšného týmu Vici Gaming, který hraje carry),
DJ (mladý hráč, který hraje offlane),
NET (hraje support).

V nové sestavě mají skvělou bilanci 7:0, včetně porážky týmu MVP Phoenix, který jako jediný dokázal vyhrát proti Fnatic alespoň mapu. Jinak však poražené týmy nepatří do světové špičky.

Pravděpodobnosti

Favoritem zápasu by měl být podle sestavy Team Secret i přes výbornou bilanci Fnatic v posledních zápasech. Podle žebříčků týmů na gosugamers je Team Secret na 1.místě a Fnatic na 18.mistě. První místo v žebříčku si však Team Secret vybojoval především ve staré sestavě. Rozhodně to však nebude mít lehké a teprve na ESL se ukáže, jak na tom oba týmy skutečně jsou. Pravděpodobnost na vítězství v BO3 odhaduji na Team Secret 66% a Fnatic 34%.

Úvod do analýz

30. září 2015 v 12:20 Tipy a analýzy
V analýzách se budu snažit odhadnout pravděpodobnosti na výhru jednotlivých týmů v konkrétním zápase nebo celém turnaji většinou v Dotě 2. Přidám zde vždy informace o jednotlivých týmech, podle kterých jsem pravděpodobnost odhadoval. Až bude analýz dostatečné množství, provedu analýzu přesnosti odhadů.

První Dota 2 Major bude v listopadu v Německu

24. září 2015 v 17:10 Esporty
Valve včera na svém blogu oznámilo, že historicky první z turnajů kategorie Major se uskuteční v německém Frankfurtu v multifunkční aréně Festhalle. Do prizepoolu turnaje nalije 3 000 000 dolarů. To je největší částka, jakou kdy pořadatel napřímo vložil do turnaje Esportů. Větší celkový prizepool měly v historii pouze tři turnaje, které se všechny hrály také v Dotě 2. DAC 2015 3 057 000 dolarů, The International 2014 10 931 000 dolarů a The International 2015 18 429 000 dolarů. Všechny tyto turnaje se však dostaly přes hranici 3 000 000 dolarů až díky platbám za kompendia od hráčů hry Dota 2. Není jasné, zda bude možné u Majoru opět zvyšovat prizepool pomocí peněz od hráčů. Z prohlášení Valve se spíše zdá, že částka 3 000 000 dolarů je konečná. Turnaj se bude konat od 16. do 21. listopadu. Zúčastní se ho 16 týmů, tedy stejně jako letošního TI 5. Otevřená kvalifikace se bude konat 6. až 9. října a regionální kvalifikace 10. až 13. října. Přímo pozvané týmy budou oznámeny 5. října.

Zajímavostí je, že kromě finále bude vstup na turnaj zdarma a nebude nutné si zajistit jakýkoliv lístek. Na finále 21. listopadu bude stát lístek 50 Euro a jejich prodej začne v neděli 27. září. Dovolit lidem vstup na turnaj zdarma je na jednu stranu sympatický počin, na druhou stranu s sebou přináší spoustu otázek. Zájem o turnaj bude pravděpodobně veliký a nikdo si nebude moci být jistý, že se do haly opravdu dostane. Pravděpodobně bude platit, kdo dřív přijde, ten má přednost. To podle mého názoru způsobí velké fronty u vstupu, které se začnou tvořit již dlouho před oficiálním začátkem. Nejistota, zda se na turnaj nakonec opravdu dostanete, pravděpodobně odradí některé fanoušky ze vzdálenějších zemí, kteří na velké turnaje tradičně jezdí. Jestli byl vstup zadarmo bez potřeby jakéhokoliv lístku dobrý nebo špatný nápad se teprve ukáže. Dle mého názoru nejistota, zda se na turnaj dostanete a dlouhé čekací doby události spíše ublíží. Pro zajímavost přikládám fotku fronty na vstup na turnaj ESL ONE Frankfurt 2015, kde lístky stály pěkných pár desítek Euro. Na vstup do areálu jsme čekali více než hodinu.
Lze v České republice sázet na Esporty?

23. září 2015 v 16:25 Sázení
Ano, boomu v Esportech si všimly i české sázkové kanceláře. Do své nabídky přidávají pravidelně kurzy na Esporty Tipsport a Chance. Lze zde sázet na League of Legends, Dotu 2 a Starcraft 2. Aktuálně se blíží velké akce jako League of Legends World Championship 2015 nebo Dota 2 ESL ONE New York. Obě akce začínají na začátku řijna. Ve Starcraftu 2 probíhá vyvrcholení Global Starcraft 2 League, jejíž finále je na programu 4. října. Pokud vás sázení na Esporty zajímá, tak některé kurzy na zmíněné události jsou již v nabídce sázkovek.


Pokud se teď zaregistruje v Tipsportu, dostanete hned po registraci 150 Kč na účet zdarma a navíc bonus 100% na váš první vklad až do výše 50 000 Kč. Dále je zde zajímavá možnost psát analýzy na své tipy a být za to odměňován.


Dota 2 je kombinace šachů a fotbalu

22. září 2015 v 18:55 Dota 2
Úvod

Dota 2 (zkratka Defence of the Ancients 2 - dále jen Dota) je týmová PC hra na fantasy hrdiny, která byla po dlouhou dobu vyvíjena speciálně pro kompetitivní hraní. Její žánr by se dal popsat jako akční multiplayerová strategie s prvky RPG. Oficiálně se řadí do Moba (multiplayer online battle arena) her a je kompletně zdarma ke stažení na steamu. O co ve hře jde? Na rozsáhlé mapě proti sobě bojují dva týmy po pěti hráčích. Každý hráč ovládá jednoho hrdinu a mapa je vždy stejná. Cílem hry je zničit základnu druhého týmu. Před zničením samotné základny je potřeba zničit obranné věže, a pokud zničíte nepřátelské kasárny, získají vaše spřátelené, počítačem ovládané jednotky výhodu. Kdo první zničí soupeřovu základnu, vyhrál. Na cestě za vítězstvím se každý hrdina snaží získat co nejvíce zlaťáků a zkušeností. Za zlaťáky se ve hře kupují předměty, které pomáhají jejich nositelům nebo i celému týmu. Zkušenosti slouží pro odemykání silnějších schopností a zvyšování hrdinových atributů. Jedna hra většinou trvá od 30-60 minut. Tak to je ve zkratce vše.
A co je na této hře tak zajímavé? Přestože se hraje vždy na stejné mapě, je hra velice variabilní. Hráči aktuálně vybírají ze 110 hrdinů. Každý hrdina má unikátní schopnosti (většinou 4) a unikátní hodnoty atributů jako jsou síla, obratnost, inteligence, rychlost, obrana, resistence vůči magii atd… Z těchto hrdinů lze vytvořit zhruba 122 milionů různých pětic a kombinací deseti hrdinů rozdělených do dvou týmů je více než 11 biliard. Nikdo si tedy nemůže vyzkoušet všechny varianty hry. V tomto článku nechci detailně popisovat všechny mechanismy hry. Stručný popis jak hra přesně probíhá lze najít na české wikipedii. Webovka gamepedia obsahuje kompletní popis všech hrdinů, předmětů, mechanismů a dokonce i seznam profesionálních turnajů. Zajímavou možností jak se s Dotou a kompetitivním hraním seznámit je dokument Free to Play od Valve, který lze zdarma shlédnout na zde, kde jsou k dispozici dokonce české titulky.
Na tomto blogu bych se chtěl věnovat některým aspektům, kvůli kterým je dle mého názoru hra tak populární jak u široké hráčské veřejnosti, tak také u profesionálních hráčů.

Kříženec šachů s fotbalem

Hra by se dala popsat jako kombinace šachů a klasického týmového sportu například fotbalu, ledního hokeje nebo basketbalu. Ze šachů si Dota bere strategii a variabilitu. Variabilita vychází z počtu možných kombinací hrdinů a množství různých strategií jak hru vyhrát. Jednotlivé strategie pak musí respektovat vnitřní mechanismy hry, které jsou poměrně složité. Pro bližší představu uvedu vzorec pro přesný výpočet toho, jaké fyzické poškození udělí jeden hrdina druhému:

{[základní poškození + primární atribut]*(1+ suma procentuálních útočných změn) + bonusové poškození - blokované poškození pokud nastane blok }
*(1-(0.06*brnění cíle)/(1+0.06*|brnění cíle|))*(koeficient typu brnění)*(součin násobků obecného poškození)* (kritické poškození pokud nastane kritický úder)

Za hrou se skrývá nepřeberné množství podobných vzorců. Samozřejmě hráči nic takového nevidí a není potřeba tyto vzorce přesně znát, je však nutná intuitivní znalost, jak herní mechanismy fungují. Ve hře se musíte umět rychle rozhodnout, zda je v dané situaci lepší zvýšit si počet životů, zvýšit svoje brnění, zvýšit blokované poškození, zvýšit odolnost vůči magii nebo třeba zlepšit mobilitu. Dota je jednoduše řečeno strategická hra, kde postupně ničíte věže soupeřova týmu, až mu nakonec dáte "mat". Toť podobnost se šachy.
Podobnost s výše zmíněnými klasickými sporty je v tom, že Dota je týmová hra. Proto je klíčové, aby každý hráč plnil své úkoly a podřídil se strategii celého týmu. Pokud někdo hraje jen "na sebe" tým nemá šanci zvítězit. Dále jsou potřeba rychlé reflexy a pravidelný trénink pro osvojení ovládání hry a orientace na mapě. Hráči se musí dobře vyrovnat se stresem a vyrovnané zápasy nakonec rozhodnou jeden nebo dva vyhrané boje. Očividný rozdíl je samozřejmě v požadavcích na fyzickou zdatnost a v absenci rozhodčího, kterého není v Dotě potřeba.

Co je v Dotě nejdůležitější?

Intro hry začíná tím, že obchodník s předměty říká: "Často se mě ptají, co potřebuje opravdový hrdina. To velmi záleží na tom, jaký hrdina to je." To poměrně přesně vystihuje celou hru. Co je v Dotě nejdůležitější? To záleží na typu hráče a na strategii celého týmu. Není na to jednoduchá odpověď. To, čím je hra zajímává, je množství strategií, které lze ve hře využít. Hráči samozřejmě musejí mít rychlé reflexi a velmi dobře ovládat myš a klávesnici, ale zápasy na kvalitní úrovni se dle mého názoru rozhodují jinde. Ve hře je klíčová znalost všech hrdinů, jejich schopností a atributů. Na každého hrdinu existuje několik takzvaných "counter" hrdinů, kteří mají schopnosti a atributy takové, že jsou velmi silní proti původnímu hrdinovi. Situace se však komplikuje tím, že hrdinů je v týmu pět. Můžete totiž mít countera na každého hrdinu soupeřova týmu, ale dohromady může v soupeřově týmu působit taková synergie schopností, že ve skutečnosti nemáte v boji 5 na 5 proti soupeři příliš velkou šanci na úspěch. Dalším klíčovým prvkem v Dotě je týmová strategie. Někteří hrdinové jsou silní na začátku hry, ale jak se hraje déle, ztrácejí svoji sílu. Naopak jsou zde hrdinové, kteří jsou poměrně slabí na začátku hry, ale pokud dokáží vydělat dostatečné množství zlaťáků, stanou se v pozdějších fázích hry velmi silní. Svůj tým si musíte poskládat tak, abyste měli kompletní koktejl hrdinů. Dále však musíte zhodnotit schopnosti soupeřícího týmu, kterému v průběhu vybírání hrdinů (picku) můžete některé hrdiny zakázat (zabanovat). Na začátku hry se poté musíte rozhodnout jak rozmístit své hrdiny po mapě tak, aby co nejlépe získávali zkušenosti a zlaťáky a naopak zabránili v tom samém soupeřovu týmu. Dále je důležité odhadnout, zda je pro vás lepší začít útočit již ze začátku hry a brzy ji skončit nebo máte naopak tým, který bude silnější až na konci hry, v takovém případě se hlavně zaměříte na získávání zlaťáků a zkušeností pro ty správné hrdiny. Podle mého názoru je to strategie, která rozhoduje zápasy profesionálních týmu. Od výběru hrdinů, přes reakci na neočekávaný průběh až po optimální načasování finálního útoku na bázi. Díky tomu je také geografické rozložení týmů mnohem rozmanitější než v jiných hrách.

Analyzování hry

Chcete se s hrou seznámit blíže a stát se odborníkem? Sledováním nejlepších týmů v herním klientu nebo na online přenosech, nejčastěji dostupných na twitch, se lze zdokonalit ve hraní hry. Dále lze dobře poznat profesionální hráče a týmy. Tyto znalosti lze využít k predikování vítěze zápasu pro zábavu nebo například na kurzové sázení. Především v začátcích je dobré pozorně poslouchat komentátory, kteří jsou odborníci na hru a pomohou lépe pochopit, co se aktuálně na streamu děje. Důležité je sledovat aktuální dění a analýzy zápasů na webech jako jsou gosugamers nebo joindota. Jak nejlépe hrát za daného hrdinu lze zjistit na dotafire. Samozřejmě nic nezkazíte tím, když se čas od času podíváte i sem na blog.

Co to jsou E-sporty?

22. září 2015 v 13:24 Esporty
Názvem E-sporty nebo Progaming se označuje soutěžní hraní PC nebo konzolových her. V poslední době toto zápolení zažívá velký rozmach. O tom svědčí například odhad počtu diváků E-sportů, který by měl v roce 2015 dosahovat zhruba 200 milionů lidí po celém světě. Dalším důkazem rozmachu jsou obrovské prizemoney, o které se v turnajích hraje. V turnaji The International 5 ve hře Dota 2 se hrálo o více než 18 milionů dolarů, tedy zhruba o 430 milionů Kč. Aktuálně nejoblíbenějšími hrami v E-sportech jsou League of Legends, Dota 2, Counter-Strike, Starcraft 2 a Hearthstone. Další hry na sebe nenechají dlouho čekat a budou se snažit zaběhlým titulům šlapat na paty. S rozvojem E-sportů samotných se rozrůstají i další odvětví jako například online streamování profesionálních zápasů (především na twitch.tv) nebo také kurzové sázení na největší turnaje. Sázet na E-sporty lze už i v ČR a to především v Tipsportu a Chanci. Na tomto blogu se chci věnovat analýze E-sportů, především hry Dota 2. Dalším tématem budou články o odhadu pravděpodobnosti vítězství jednotlivých týmů v zápasech nebo celých turnajích a o kurzovém sázení. V neposlední řadě zde nabídnu celou řadu externích odkazů na zajímavé weby ohledně E-sportů.